Elijärvellä käynnistyy kesällä 2025 ”Elijärven vesistön ja vesiympäristön tilaa edistävä sekä virkistysmahdollisuuksia lisäävä hanke 2025-2027” (hankenumero 306241). Rahoituksen avulla toteutetaan vesikasvillisuuden niittoa järven yhteisiltä alueilta. Niitto painottuu niille alueille, joilla on suurin vaara umpeenkasvulle ja niille, joiden on katsottu maatuvan. Hankeen rahoittajana toimii Leader Jokivarsikumppanit. Hanke on saanut Euroopan Unionin rahoitusta. Hankkeen toteuttajana on Elijärviyhdistys ry.

Tuen myöntämisen edellytyksenä on, että Elijärviyhdistyksen jäseniensä voimalla on tehtävä merkittävässä määrin talkootyötä avustuksen eteen. Talkootyö voi olla esim. oman rannan läheisyydestä vesikasvillisuuden poistoa viikatteella tai repimällä käsin. Jos talkootyö tehdään ainakin osittain konevoimalla, esim. niittotyö tehdään koneellisella leikkurilla tai niittojätteet korjataan rannasta traktorilla kauemmas rannasta vaikkapa hyötykäyttöön niin tällöin saadaan talkootyötä enemmän
hyödyksiluettua.
Vesikasvillisuutta tullaan poistamaan kunnostuksen kohteena olevilta alueilta samalla niittokoneella, joka on jo useampana vuonna ollut niittohommissa Elijärvellä. Moni on aiempinakin vuosina tilannut Keijo Liskin (puh.nro 040 5530 003) niittämään omia lähialueitaan. Ranta-asukkaan itsensä Liskiltä tilaama ja maksama niittotyö voidaan myös lukea talkootyöksi kunnostushankkeessa.



